Історія кафедри та діяльність наукової школи

Презентація 2024-го року

Історія_кафедри 2024.pdf

Презентація 2016-го року

Історія кафедри.pptx

Кафедра соціальної гігієни та організації охорони здоров’я була заснована у Дніпропетровському медичному інституті у 1924-25 н.р. Першим завідувачем був відомий вчений-гiгiєнiст - професор М.В. Доніч (1878-1951 рр.). У 1927-1928 н.p. кафедру очолив видатний епідеміолог, академік АМН СРСР Л.В. Гpомашевський (1887-1980 рр.), який зробив значний внесок у розробку теорії та практики епідеміології. В період становлення кафедри, головним напрямком її діяльності було вивчення соціальних факторів, що впливають на здоров’я населення та розробка методів їх профілактики. З 1929 по 1931 рік кафедру очолював професор С.С. Каган (1894-1965 рр.), який водночас обіймав посаду ректора інституту. Велике значення для подальшого розвитку науки мали його роботи з демографії та санітарного законодавства. Тривалий час (з 1935 по 1956 рік) кафедрою завідував професор Б.М. Шкляр (1891-1960 рр.), який збагатив науку історичним аналізом становлення охорони здоров’я Дніпропетровського регіону.

Колектив кафедри у 1930-ті роки

У 1940 році кафедри соціальної гігієни були перейменовані в кафедри організації охорони здоров’я, що визначало їх новий напрямок роботи: проведення досліджень з теорії та практики організації охорони здоров’я. У 1957 році кафедру очолила Галина Федорівна Ємельянова (1921-2003 рр.) та завідувала нею протягом 32 років. Під керівництвом цього талановитого вченого і педагога проводилася велика наукова робота щодо вивчення здоров’я населення, обґрунтування засад надання різних видів медичної допомоги, проводилося наближення навчального процесу до практики охорони здоров’я. Багато років науковим напрямком кафедри було вивчення здоров’я та організації медичної допомоги робітникам провідних галузей промисловості. Найбільш вагомими науковими дослідженнями цього періоду були докторські дисертації Г.Ф.Ємельянової, Я.Г. Коврова та праці М.Д. Хелемендик, А.Ю. Романенка, П.В. Ломакіна, С.А. Шмегевського. Значна кількість наукових розробок була присвячена вивченню соціально-економічних проблем боротьби з травматизмом, зокрема це дослідження В.О. Павлова, В.Ф. Посного. Удосконаленню організаційних форм надання спеціалізованої медичної допомоги робітникам промислових підприємств присвячені дослідження Л.Ф. Кириченко, М.С. Толубаєва, І.Г. Сенчіхіна, В.М. Гужевського, Л.С. Галенко, В.Г. Помойницького.

У 1971 році за ініціативою кафедри були створені курси для підвищення кваліфікації організаторів охорони здоров’я України, які у 1983 році були реформовані у кафедру соціальної гігієни і організації охорони здоров’я факультету удосконалення лікарів у місті Кривий Ріг. На початку 80-х років на кафедрі працював великий науковий колектив. Основним науковим напрямком його діяльності була оптимізація організації та управління первинною медико-санітарною допомогою. Проведено ряд наукових досліджень - М.І. Заярського, В.Г. Лахтіонова, І.М. Кутузова, Е.В. Борвінко, присвячених питанням поліпшення обслуговування на первинному рівні. Важливим історико-медичним дослідженням того часу була докторська дисертація Т.О. Бажан. Проведено також низку наукових досліджень щодо підвищення ефективності організації різних видів медичного обслуговування, захищені кандидатські дисертації Л.Б. Огір, І.В. Кочина, Г.В. Горбунової.

   Колектив кафедри у 1970-ті роки

У період з 1989 по 1995 рік кафедру очолював професор Іван Олександрович Логвіненко (1940-1995 рр.). Основним напрямком його наукової діяльності було удосконалення спеціалізованої медичної допомоги сільському населенню. У 1995-1996 н.р. кафедрою завідував д.мед.н. Олександр Петрович Татаровський (1943 р.н.). Основний напрямок його наукових досліджень – вивчення стану здоров’я та організація медико-санітарної допомоги населенню інтенсивної промислової зони. У ці часи були розширені напрями наукової діяльності кафедри вивченням нових форм організації спеціалізованої медичної допомоги.

З 1 вересня 1992 року кафедру факультету удосконалення лікарів було переведено з м. Кривого Рогу до Дніпропетровська, вона ввійшла до складу факультету післядипломної освіти, отримала назву «кафедри управління охороною здоров’я» і була очолена професором В.М. Лехан.

Радикальні зміни у суспільстві наприкінці 90-х років спонукали колектив кафедр як додипломної так і післядипломної підготовки до наукового обґрунтування реформ в охороні здоров’я. Вирішенню цих проблем присвячені масштабні дослідження В.М. Лехан, О.П. Татаровського, Т.В. Єрошкіної.

В 1996 році у зв’язку зі структурними змінами в академії кафедра соціальної медицини, організації та  економіки охорони здоров’я була об’єднана з кафедрою управління охороною здоров’я факультету удосконалення лікарів і стала називатися кафедрою соціальної медицини, організації та управління охороною здоров’я, її очолила професор Валерія Микитівна Лехан. З цього часу на кафедрі почалась активна підготовка не тільки студентів, але й лікарів - організаторів охорони здоров’я України.

Колектив кафедри у 1990-ті роки

З кінця 90-х років до сфери наукових інтересів колективу кафедри входять найбільш актуальні проблеми з організації охорони здоров’я, зокрема наукове обґрунтування структурної перебудови галузі, організації і управління первинною та вторинною медичною допомогою, управління якістю медичного обслуговування, визначення пріоритетних напрямків розвитку системи охорони здоров’я та обґрунтування способів поліпшення її ефективності. Матеріали наукових досліджень кафедри останніх часів знайшли відображення у низці дисертаційних робіт, зокрема докторській дисертації Зюкова О.Л., кандидатських дисертаціях О.Г. Головахи, Л.С. Семенової, А.В. Іпатова, В.А. Піщикова, С.А. Крюкова, Г.С. Канюки, Д.Д. Дячука, Л.В. Крячкової, В.В. Волчек.

            

        З 2014-2015 н.р. до кафедри приєднано курс «Управління та економіка у фармації». 

Сучасний період (з 2015 року по теперішній час)

З 01.09.2019 року були внесені зміни до назви кафедри, яка на тепер носить назву  «Кафедра соціальної медицини, громадського здоров'я та управління охороною здоров'я». З 2020-2021 н.р. кафедру очолила професор Крячкова Лілія Вікторівна.

З 2020 року на кафедрі працювали або працюють до теперішнього часу такі співробітники: професори – Крячкова Л.В., Лехан В.М., Макаренко О.В.; доценти – Борвінко Е.В., Заярський М.І., Кий-Кокарєва В.Г., Максименко О.П., Семенова Л.С.; викладачі – Бродська Е.В., Гончаренко П.М., Гриценко Л.О., Зайцев В.В., Заславський Д.Д., Карімова М.М., Коробко М.Ю., Колесник В.І., Козир О.А., Корнієнко В.В., Семенов В.В., Хмелюк Т.В.; лаборанти – Маляренко М.Д., Снежко О.В., Табунець І.А., Твердохлебова Г.Я.; здобувачі наукового ступеню phD – Кротова Л.О., Ciмoн К.І. та інші.

Кафедра забезпечує навчання на додипломному рівні освіти за різними спеціальностями різних факультетів університету, викладаючи такі основні та вибіркові дисципліни, як: «Історія медицини», «Соціальна медицина, громадське здоров’я», «Методологія доказової медицини», «Організація та економіка фармації» та інші. На кафедрі забезпечується освітній процес на післядипломному рівні, проводяться цикли спеціалізації з «Організації і управління охороною здоров’я», цикли тематичного удосконалення тощо. Викладаються основні та вибіркові освітні компоненти при підготовці докторів філософії різних спеціальностей. Професор Лехан В.М. є гарантом освітно-наукової програми з підготовки за спеціальністю229 «Громадське здоров’я».

Співробітники кафедри є розробниками освітньо-професійної програми зі спеціальності 229 «Громадське здоров’я» на першому (бакалаврському) рівні вищої освіти, гарантом цієї програми є професор Крячкова Л.В.

У освітньому процесі активно використовуються два комп’ютерні класи та інше технологічне обладнання і сучасне методичне забезпечення для проведення навчання студентів, аспірантів та курсантів. Співробітники кафедри впроваджують елементи активних методів навчання на всіх рівнях освітнього процесу, також застосовують дистанційні форми комунікації зі здобувачами освіти. Широко використовуються різноманітні форми проведення практичних занять, такі як теоретична або проблемна дискусія, дебатний метод, мозкові штурми, ситуаційні завдання, ділові ігри, кейси та інші інноваційні підходи до викладення матеріалу. Серед форм контролю знань здобувачів вищої освіти застосовуються програмовані та усні форми, бліц-контрольні, письмові контрольні роботи з подальшим розбором відповідей, творчі завдання тощо. Здійснюється процес розвитку цифрових компетенцій майбутніх працівників охорони здоров’я та підвищення цифрових навичок на післядипломному рівні.

Продовжуючи традиції наукової роботи, сучасна діяльність кафедри націлена на вдосконалення охорони громадського здоров’я, підвищення ефективності діяльності галузі та інтеграцію медичної допомоги для поліпшення якості медичних послуг. Виходячи з потреб сучасності, формуються нові напрямки досліджень, такі як лідерство в громадському здоров’ї; зміцнення стоматологічного громадського здоров’я дитячого населення; поліпшення відгуку системи охорони здоров’я на запити населення стосовно комплексної реабілітації; продуктивна взаємодія між надавачами та споживачами медичних послуг при забезпеченні автономії пацієнтів; оптимізація діяльності традиційних та нетрадиційних стейкхолдерів, відповідальних за збереження та відновлення громадського здоров’я та інші.

Продовжуються традиції міжнародної співпраці, кафедра бере участь у реалізації грантового проєкту університету «Personalized CANcer Primary Prevention research through Citizen Participation and digitally enabled social innovation» (4P-CAN) в рамках програми Horizon Europe. Проєкт 4P-CAN сприяє зміцненню національного лідерства та спроможності щодо програмування і реалізації міжнародної і національної політики у сфері громадського здоров’я на ниві забезпечення первинної профілактики онкологічних захворювань. Участь у ньому сприяє запровадженню інноваційної міжнародної дослідницької діяльності на підтримку розбудови національної системи громадського здоров’я.

Протягом існування кафедри було видано понад 40 монографій, 7 підручників та більше 25 навчальних посібників; захищено 11 докторських та 47 кандидатських дисертацій.

Кожна епоха, кожен період часу потребує від суспільства гнучких змін в організаційних формах охорони громадського здоров’я. Соціальні та економічні відносини у державі завжди відбиваються на здоров’ї населення як одній з найважливіших цінностей. Цей скарб можливо зберегти, якщо вчасно реагувати на всі перетворення та сформувати адекватну систему охорони здоров’я, організувати якісне медичне обслуговування. Організація медичної допомоги завжди потребує якісного наукового обґрунтування. Провідником найактуальніших ідей, еволюційних змін в охороні здоров’я, активатором організації медичної допомоги за принципом досягнення найкращих показників здоров’я, завжди була і є кафедра соціальної медицини, громадського здоров’я та управління охороною здоров’я Дніпровського державного медичного університету.

За часи свого існування кафедра соціальної медицини, громадського здоров’я та управління охороною здоров’я ДДМУ пройшла складний шлях. Протягом років її назва, керівництво та наукові напрямки змінюватися, але головна мета завжди лишалася незмінною – поліпшення здоров’я населення.